Welcome to History Board The Karnataka State Commission for Protection of Child Rights (KSCPCR)

July 2015 to 2018
Mr. Y. Mariswami (from 21-08-2018) Acting Chairperson
Dr. Kripa Amar Alva (till 30-06-2018) Chairperson
Mrs. Aparna. M. Kolla Member
Mrs. Vanitha. N. Torvi Member
Mr. Anand. B. Lobo Member
Mr. Chandra Shekar Alipur Member
Mr. K. B. Roopa Naik Member
July 2012 to June 2015
Mr. Umesh Aradhya H R Chairperson
Mr. Adward Thomas Member
Mr. Venkatesh Naik Member
Dr. Anuradha B S Member
Mrs. Vanitha N Thorve Member
Shivaraje Gowda Member
July 2009 to June 2012
Nina. P. Nayak Chairperson
Mr. Niranjanaradya V P Member
Mr. Vasudeva Sharma Member
Ms. Mamatha M. R Member
Mr. Pramod Kulkarni Member
Dr. Madu Member